Gdzie mogę kupić produkty Valvoline?

Produkty Valvoline są dystrybuowane w całej Europie przy wsparciu rozległej sieci profesjonalnych partnerów handlowych - Autoryzowanych Dystrybutorów. Aby znaleźć najbliższego dystrybutora Valvoline kliknij tutaj.

 

Jak mogę się skontaktować z Valvoline w sprawie materiałów reklamowych, reklam czy ofert sponsoringu?

Zalecamy skontaktowanie się z najbliższym dystrybutorem Valvoline, celem omówienia potencjalnych (regionalnych) możliwości związanych ze sponsoringiem i/lub reklamami. W przypadku pytań związanych z zagadnieniami korporacyjnymi oraz bardziej ogólnymi kwestiami marketingowymi, prosimy o kontakt z zespołem marketingowym Valvoline na adres email: valvolinemarketing@valvoline.com

 

Czy olej silnikowy ma termin przydatności?

Oleje silnikowe Valvoline nie mają udokumentowanych terminów przydatności. Produkt pozostaje stabilny przez dłuższy czas, pod warunkiem zapewnienia optymalnych warunków jego przechowywania. Można go używać tak długo, jak długo wartości znamionowe API/ACEA na etykiecie spełniają lub przewyższają wymagania wymienione w instrukcji obsługi Twojego samochodu. Jeżeli wartości znamionowe są wciąż ważne, zalecamy wstrząśnięcie pojemnika celem wymieszania dodatków, które uległy osadzeniu.

Czy olej silnikowy zużywa się czy tylko ulega zanieczyszczeniu?

Tak, olej silnikowy ulega rozpadowi. Dodatki uszlachetniające ulegają zużyciu a w oleju gromadzą się zanieczyszczenia. Regularna wymiana oleju usuwa zanieczyszczenia i uzupełnia dodatki.

Czy olej może zwiększyć moc silnika?

Tak. Specjalna formuła oleju z modyfikatorami tarcia oraz specjalnymi dodatkami może pomóc zwiększyć lub przywrócić moc silnika. Oleje o mniejszej lepkości mogą zwiększyć moc silnika pod warunkiem, że odseparowują one części ruchome i utrzymują trwałość silnika. Optymalna dla danego silnika lepkość oleju jest określana przez producenta silnika samochodu.

Czy można zmienić olej silnikowy np. z klasy 5W-20 na 10W-30?

To zależy. Niektórzy producenci pojazdów określają zakres zalecanych klas lepkości oleju silnikowego zależnie od temperatury, w której pojazd jest użytkowany. Inni producenci zalecają stosowanie tylko jednej klasy lepkości oleju. Celem uzyskania możliwie najlepszej wydajności silnika należy zawsze stosować się do zaleceń producenta zawartych w instrukcji obsługi samochodu.

Czy można stosować olej klasy 5W-30 kiedy w instrukcji obsługi podano klasę 5W-20?

Valvoline nie zaleca tego. Zastosowanie oleju o wyższej lepkości niż zalecany może skutkować zmniejszeniem ekonomii spalania paliwa, zwiększeniem obciążenia silnika i w konsekwencji skróceniem jego cyklu życia. Zastosowanie oleju o niższej lepkości niż zalecany może skutkować nadmiernym zużyciem mechanicznym i skróceniem cyklu życia silnika. Dla uzyskania maksymalnej wydajności należy przestrzegać zalecanej klasy lepkości i harmonogramu wymiany oleju zawartego w instrukcji obsługi pojazdu.

Co oznacza litera "w" w oznaczeniu klasy oleju silnikowego?

Litera "w" w określeniu klasy lepkości oleju oznacza zimę. Pierwsza liczba w oznaczeniu klasy oleju odnosi sie do lepkości w niskich temperaturach. Im mniejsza ta liczba, tym mniej gęsty staje się olej w niskich temperaturach. Przykładowo, olej silnikowy z oznaczeniem 5W- będzie się zachowywać lepiej w niskich temperaturach niż olej z oznaczeniem 15W-. Większa liczba po literze "w" odnosi się do lepkości, inaczej płynności, w wysokich temperaturach. Im większa ta liczba, tym gęstszy staje się olej w określonej temperaturze.

Czy gęstszy olej to lepszy olej?

W niektórych sytuacjach gęstszy olej może skompensować większe luzy w łożyskach (prześwit między łożyskiem a wałem obrotowym) powstałe po wielu latach eksploatacji. Duże zwiększenie luzu łożyska może skutkować pogorszeniem smarowania. Dla uzyskania najlepszej wydajności należy zawsze przestrzegać zaleceń dotyczących lepkości oleju silnikowego zawartych w instrukcji obsługi samochodu.

Jakie korzyści płyną ze stosowania oleju wyścigowego zamiast normalnego oleju do samochodów osobowych?

Valvoline VR1 Racing oraz inne oleje wyścigowe nie są przeznaczone do stosowania w normalnych samochodach osobowych. Zawierają one dodatki, które zwiększają moc silnika i ograniczają tarcie części metalowych, zapewniają dodatkową ochronę przed zużyciem mechanicznym w silnikach o dużym sprężaniu/wyższej mocy oraz mniej środków czyszczących niż normalne oleje konwencjonalne.

 

Co to jest olej silnikowy z cynkiem?

Dodatek zapobiegający zużyciu mechanicznemu, przez większość miłośników samochodów zwany po prostu cynkiem, to naprawdę Zinc Dialkyl Dithiophosphates (ZDDP). Jego główną rolą jest zapobieganie kontaktowi między metalowymi częściami silnika przez wytworzenie filmu ochronnego. Mimo że dodatek znany jest jako cynk, ZDDP zawiera także fosfor, który wspomaga funkcję oleju silnikowego ochrony przed zużyciem mechanicznym.

Dlaczego poziomy cynku/fosforu w dzisiejszych olejach silnikowych są niższe?

Konsekwencją rosnących ograniczeń emisji jest podwyższenie wymogów wobec systemów kontroli emisji przez producentów w nowych pojazdach. Jest to jeden z czynników rozpatrywanych podczas ustalania przez takie organizacje jak API lub ACEA, standardów dla olejów silnikowych zawierających cynk. Jako że fosfor może uszkodzić układ uzdatniania spalin samochodu, poziom cynku w obecnych olejach silnikowych jest niższy. Valvoline wykorzystuje nowy rodzaj cynku/fosforu, który utrzymuje poprzedni poziom ochrony silnika, przy jednocześnie mniejszym wpływie na układ uzdatniania spalin.